Podział majątku wspólnego w sprawie rozwodowej
W pierwszej kolejności wskazać należy, że każdy wyrok w sprawie rozwodowej zawiera elementy obligatoryjne i fakultatywne. Do tych pierwszych należy zaliczyć:
1) rozstrzygnięcie o winie (chyba, że strony zgodnie wniosą o zaniechanie ustalania winy);
2) rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej (o ile strony posiadają wspólne małoletnie dzieci);
3) rozstrzygnięcie o wysokości świadczeń alimentacyjnych na rzecz małoletniego (o ile strony posiadają wspólne małoletnie dzieci);
4) rozstrzygnięcie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania.
Z kolei elementy fakultatywne to:
1) rozstrzygnięcie co do kontaktów rodziców z małoletnim dzieckiem;
2) rozstrzygnięcie o eksmisji z mieszkania jednego z małżonków;
3) rozstrzygnięcie o podziale wspólnego mieszkania bądź przyznania go jednemu z małżonków;
4) rozstrzygnięcie o podziale majątku wspólnego
Do podziału majątku wspólnego w przeważającym odsetku przypadków dochodzi w ramach osobnego postępowania toczącego się przed sądem rejonowym, po ustaniu wspólności ustawowej małżeńskiej, a więc z reguły po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Przepisy jednak wprowadzają możliwość, aby już w ramach postępowania rozwodowego sąd dokonał podziału majątku wspólnego. Zgodnie bowiem z art. 58 § 3 k.r.o. na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Zatem jak wynika z zacytowanego przepisu, dokonanie podziału takiego majątku w wyroku orzekającym rozwód jest uzależnione od zgłoszenia wniosku przez któregokolwiek z małżonków oraz od tego, czy przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Ocena tego czy przeprowadzenie w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego stron nie powoduje nadmiernej zwłoki postępowania zawsze dokonuje się w konkretnych okolicznościach danej sprawy. Uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1978 r. w sprawie III CZP 30/77 może okazać się pomocna w ocenie tej kwestii. W orzeczeniu tym Sąd Najwyższy wskazał, że „Przeprowadzenie w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego stron nie powoduje nadmiernej zwłoki postępowania nie tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do składu i sposobu podziału tego majątku, lecz także wtedy, gdy wyjaśnienie spornych między stronami okolicznościami, bądź też takich okoliczności, które sąd obowiązany jest ustalić z urzędu, wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w ograniczonym przedmiotowo i czasowo zakresie”.
Jeżeli jednak w toku postępowania rozwodowego zgłoszono wniosek o podział majątku wspólnego, a Sąd dojdzie do przekonania, że podział majątku w ramach postępowania rozwodowego spowoduje nadmierną zwłokę, wówczas sąd pozostawi bez rozpoznania wniosek strony o dokonanie podziału majątku, co będzie skutkowało tym, że koniecznym stanie się zainicjowanie odrębnego postępowania przed sądem rejonowym. Decyzja sądu w tym zakresie jest niezaskarżalna.
Sprawy rozwodowe adwokat Turek
Kancelaria Adwokacka adwokata Tomasza Janiaka w Turku zajmuje się kompleksową pomocą prawną w sprawach rozwodowych oraz sprawach dotyczących podziału majątku wspólnego.